Sada je: sri 24 lip, 2026 11:43 pm.




Započni novu temu Odgovori  [ 359 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Sljedeća
 Trek pitanja 
Autor/ica Poruka
Über Trekkie
Über Trekkie
Avatar

Pridružen/a: sub 20 lip, 2009 1:04 pm
Postovi: 2054
Lokacija: Uncanny Valley
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Opis Stanja: h+
Koje si vrste?: Da
Post Re: Trek pitanja
also, there is no god.

_________________
MAKE LOVE, NOT SPAM!


pet 04 pro, 2009 1:54 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Trek pitanja
Hm, da, moram priznati da babel fish iz Autostopera ima bolje objašnjenje rada prevoditelja, nego bilo koje dano u treku...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 04 pro, 2009 1:54 am
Profil
Cadet 4th year
Cadet 4th year
Avatar

Pridružen/a: pet 20 stu, 2009 12:27 am
Postovi: 41
Lokacija: Holodek 1
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: First Contact
Post Re: Trek pitanja
okej,al navel sam primjer klingonskog, kak ne skuže klingonski sa svim tim bubama u uhu, a jedan od najvažnijih jezika?

kaj ak recimo susretnu se 2 vrste, npr. federacija na nekom naseljenom planetu u Delti po prvi put,konkretno voyager. voyager ima univerzalnog prevoditelja, a ta druga vrsta je na razni ko mi, tek su zmislili kak poslat ljudove na mjesec, ne pada im jos na pamet univ. prevoditelj, nemaju tehnologiju i dojde uss voyager,on ima univerzalni prevoditelj i on kuži tu novu vrstu,a kak ta nova vrsta kuži kaj ovi njima govore s obzirom da oni nemaju prevoditelja?
a kolko sam skužil, univ. prevoditelj služi samo kao slušni aparat, nemres sad ti prek njega govorit drugi jezik,ak ti sugovornik također nema prevoditelja? Ili sam ja u zabludi? :-k

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=E7IUR_fFypI istinita priča o bicima iz dalekog svemira...


pet 04 pro, 2009 2:40 am
Profil
anarho trekkie
Avatar

Pridružen/a: ned 16 tra, 2006 1:52 am
Postovi: 14375
Lokacija: Zagreb, Južna Europa
Spol: Muški
Naj Serija: DS9
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: Ljubav, znanost i anarhija
Koje si vrste?: hewmon
Post Re: Trek pitanja
Izgleda da univerzalni prevoditelj djeluje dvosmjerno :) ... tj. da je dovoljno da ga ima jedna strana pa da se opet svi razumiju...

No, izvan "in-universea", su smislili prevoditelje da olakšaju snimanje serije, a i ne bi bilo fora da svaku epizodu susretnu novu rasu i svaki puta muku muće s sporazumjevanjem :)

Mene je recimo ponekad (kad sam primjetio), zasmetalo da čak i kad im se unište prevoditelji na nekom primitivnom planetu, likovi se i dalje normalno na engleskom sporazumjevaju s vanzemaljcima...

_________________
Cvicek I Crveni, First of His Name, Grandmaster of USS Croatia forum, Winner of Sferakon GoT Quiz, Red Bat of the Night, Nirham, Breaker of Presidents, Anarhotrekkie, Mamafat, and Father of Brainfarts.

slika


pet 04 pro, 2009 2:54 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Trek pitanja
Cvicek je napisao/la:
Mene je recimo ponekad (kad sam primjetio), zasmetalo da čak i kad im se unište prevoditelji na nekom primitivnom planetu, likovi se i dalje normalno na engleskom sporazumjevaju s vanzemaljcima...

Da, iako je tako recimo u TOS-u i TNG-u... dok su u VOY-u a pogotovo u ENT-u se pozabavili i s tim "problemom"... te tamo čujemo više alienskih jezika, a manje engleskog...

_________________
Image


pet 04 pro, 2009 11:40 am
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Trek pitanja
Ma taj univerzalni prevoditelj je diskriminatoran. Kad Klingonac priča o časti i slavi, onda funkcionira, čim Klingonac na svojem krene pas mater ovo ono, samo čujemo klačdrač ptah klak :lol:


pon 07 pro, 2009 11:56 pm
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Trek pitanja
Miki je napisao/la:
Ma taj univerzalni prevoditelj je diskriminatoran. Kad Klingonac priča o časti i slavi, onda funkcionira, čim Klingonac na svojem krene pas mater ovo ono, samo čujemo klačdrač ptah klak :lol:

Koja je ono bila epka DS9-a kad onaj Meksikanac na samrti priča Španjolski? Nebi li mi trebali čuti Engleski?

I nebi li mi trebali čuti riječ "fool" svaki put kad neki Klingonac kaže "pe'taq?" :mrgreen:


pon 07 pro, 2009 11:59 pm
Profil Web stranica
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Trek pitanja
Moguće je i to da je univerzalni prevoditelj, ujedno i skener, koji skenira mozgove svih u dometu. I na račun toga zna kad nešto prevesti, a kad ne. :-k


uto 08 pro, 2009 12:01 am
Profil
bubica
bubica
Avatar

Pridružen/a: pon 13 lis, 2008 12:48 pm
Postovi: 10381
Spol: Muški
Naj Serija: TNG
Naj Film: ST: IV
Opis Stanja: kujasto
Koje si vrste?: govedo
Post Re: Trek pitanja
RAI'TARA je napisao/la:
Moguće je i to da je univerzalni prevoditelj, ujedno i skener, koji skenira mozgove svih u dometu. I na račun toga zna kad nešto prevesti, a kad ne. :-k

Mislim da je ipak rečeno u nekim epizodama da on analizira sintaksu. Al ovo sa skeniranjem mozga meni zvuči malo prenategnuto. To bi značilo da je ta naprava praktički čita misli.


uto 08 pro, 2009 12:03 am
Profil Web stranica
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Trek pitanja
A u star treku smo vidjeli i čudnije tehnologije. Tako da je moguće da skenira mozak, moždane valove. Jedino bi to objasnilo neke stvari u star treku.

Recimo univerzalni prevoditelj iz TOS-a, čitao je misli onog energetskog bića.
:-k


uto 08 pro, 2009 12:10 am
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Trek pitanja
Možda slično pitanje glede shvaćanja tuđinaca jest tuđinska tehnologija. Bezbrojne su epizode u kojima naši junaci dođu pred tuđinsku tehnologiju, ni ne znaju abecedu na tom sučelju, ponekad ni ne znaju što čini što, al eto bez problema obaraju force fieldove, uzrokuju warp proboje i repliciraju burek sa mesom.
Samo tipkaju po prvi-put-vidim-ovakvu-tehnologiju stroju i evo ga. Mission accomplished.


uto 08 pro, 2009 12:15 am
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Trek pitanja
Da to je i meni uvijek čudno.
To su trebali bolje objasniti.
:-k


uto 08 pro, 2009 12:38 am
Profil
Defender of Earth
Avatar

Pridružen/a: sub 10 stu, 2007 1:20 am
Postovi: 3611
Lokacija: Trešnjevka,Zagreb
Spol: Muški
Naj Serija: ENT
Naj Film: First Contact
Opis Stanja: Ponfo miran
Koje si vrste?: Andorian
Post Re: Trek pitanja
Miki je napisao/la:
Možda slično pitanje glede shvaćanja tuđinaca jest tuđinska tehnologija. Bezbrojne su epizode u kojima naši junaci dođu pred tuđinsku tehnologiju, ni ne znaju abecedu na tom sučelju, ponekad ni ne znaju što čini što, al eto bez problema obaraju force fieldove, uzrokuju warp proboje i repliciraju burek sa mesom.
Samo tipkaju po prvi-put-vidim-ovakvu-tehnologiju stroju i evo ga. Mission accomplished.

RAI'TARA je napisao/la:
Da to je i meni uvijek čudno.
To su trebali bolje objasniti.
:-k

A ne znam, možda zbog trikordera... koji automatski "učita" šta što radi i sve automatski prevodi. :-k

_________________
Image


pet 25 pro, 2009 8:32 pm
Profil
MINDFVCK

Pridružen/a: sri 08 tra, 2009 6:22 pm
Postovi: 7444
Koje si vrste?: Sprdator
Post Re: Trek pitanja
Znaju to činiti i bez 3kordera.
Primjer: kad je B'Ellana bježala od Vedianaca, ili kad je Janewayica prevela cijelu nirijansku tehnologiju na engleski.


sub 26 pro, 2009 1:27 am
Profil
Goddess in green
Goddess in green
Avatar

Pridružen/a: pet 30 sij, 2009 3:37 am
Postovi: 4415
Spol: Ženski
Naj Serija: VOY
Naj Film: Nemesis
Opis Stanja: .........poslije VOY-a....TOS je najviše COOL..
Post Re: Trek pitanja
Miki je napisao/la:
Znaju to činiti i bez 3kordera.
Primjer: kad je B'Ellana bježala od Vedianaca, ili kad je Janewayica prevela cijelu nirijansku tehnologiju na engleski.

To sa Nirijancima je objašnjeno. Presnimili su cijelu Voyagerovu bazu podataka, pa tako i engleski jezik.


ned 27 pro, 2009 3:33 am
Profil
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 359 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Sljedeća


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
HR (CRO) by Ančica Sečan